Nagy Fal, Nyari palota, Russian market
Ma vegre szuper ido volt! Gyonyoru napsutes, kek eg, kicsit huvos ugyan, de ez tokeletes volt a nagyfal megmegmaszasara. A taxis itt vart bennunket reggel a hotel elott, noha az elozo esti parbeszed alapjan, amit a hotel angolul nem igazan tudo szemelyzetevel folytattunk, erre igazan nem szamitottunk : ) raadasul egy noi taxis volt, aki nagyo kedvesnek bizonyult, nem szaguldozott, normalisan vezetett, nem akarta -20 fokra huteni klimaval az autot, nem volt budos, nem kopkodott, szoval igazan elegedettek voltunk. A nagy fak Mutianyu nevu reszen kezdtuk a napot, ami kb 90 kmre van Pekingtol egy igen latvanyos hegyes reszen. A falra fel lehetett menni gyalog, felvonoval vagy libegovel – mi az utobbi mellett dontottunk, tobbek kozott azert is, mert utana bobbal lehetett lejonni a hatalmas lejtorol.
Fel:
Le:
Ugyan par bena amerikai turista csuszott elottunk, ezert nem igazan lehetett kielvezni a angy lejtot, de azer igy is tok jo volt. Kb 2 es fel orat toltottunk a falon, nem tudtunk betelni a szepsegevel.
hat nem gyonyoru???
A fal itt jol fel van ujitva, legalabbis addig, amig szabad menni, de a vegen lehetett meg egy kicsit tovabb is menni a felujitatlan reszekre, az is nagyon izgalmas volt : )
Ilyen magas a fal
kisse meredek - ki is faradtunk 1 par kilometer falmaszastol
Egyebkent magat a Nagy Falat tobbszor ujjaepitettek, es meg most is talalnak reg elfeledett reszeket.
- ie 220 korul az elso Qin (ejtsd: Csin) csaszar egyesitette eloszor Kinat (egyebkent errol a csaszarrol neveztek el az orszagot, es o volt az agyaghadsereges csavo is). No o felepitette par evtized alatt a komplett falat (az emberek lazongtak is a sok kozmunka miatt :)). Ez nagyon impresszivnek sot hihetetlennek hangzott nekem, de aztan elmesletek, hogy csak agyagbol meg fabol epult meg a cucc.
- utana ujra szetesett es meggyengult a kinai birodalom. Ujra erore a 3-4szazad korul kapnak, amikor is a hunok es egyeb nomad nepek tamadtak a Mennyei Birodalmat. Ekkor ujra felepitettek a falat tobb ezer kmen keresztul, es meg is maradt 1000 evig.
- aztan a mongolok (Kubilaj kan, Dzsingisz kan unokaja) elfoglalta a Kinai birodalmat, es mivel egesz kozep-Azsia es fel Europa az o fennhatosaguk alatt volt, nem kellett nekik a fal, ismet az enyeszete lett (ekkor jutott el Marco Polo Kinaba - a mongolok vegre ujra megnyitottak a kereskedelmi utakat).
- amikor a 14. szazad korul kiuztek a mongolokat a kinaiak, akkor az uj kinai dinasztia, hogy soha tobbe ne fordulhasson elo nomad invazio, ezert ujra felepitette a nagy falat, ezuttal mar kobol. no ez volt az a grandiozus project, ami tobb evszazadig tartott, es ami miatt a Nagy Fal Kina legnagyobb temetoje nevet kierdemelte (az epitkezesen meghaltakat beepitettek a Falba - es hat nem voltak kevesen).
- a 18 szazadban a Fallal sem sikerult a mandzsurok tamadasat visszaverni, akik elfoglaltak Kinat, (a story szerint a kinaiak atengedtek a mandzsurokat a falon, hogy segitsenek leverni egy nagy parasztlazadast, de azok meg inkabb leigaztak a kinaiakat), es ismet kulfoldi dinasztia kezdett uralkodni (Qing dinasztia, ok az utolso kinai csaszar dinasztia). Mivel a falon tuli teruletek is a mandzsurokhoz tartoztak, ismet nem volt erdekuk fenntartani a falat.
- ezek utan a technologia fejlodese, es mivel az uj gyarmatositok is a tengeren keresztul jottek, mar senki nem kezdett bele ujra felepiteni a falat. Majd csak a XX. sz vege fele ujitanak fel egy par szakaszt turistalatvanyossag celjabol...
szoval volt ido, amikor komoly nomad hordakat forditott vissza a dolog:
no, ennyit a storyrol.
A taxisunk kozben szepen vart rank a parkoloban. Szerencsere megvan itt Pekingben ennek a bejaratott gyakorlata, hogy kiberelsz egesz napra egy taxit, a sofor szepen megvar, amig megnezed a nevezetessegeket. Soforunk annyira jo fej volt, hogy mielott elertuk volna a nagy falat, megallt egy utszeli boltnal, hogy vegyunk vizet, mert a falon draga lesz. Aztan amikor leertunk a falrol, kaptunk tole kekszet. Erre aztan vegkepp nem szamitottunk!
Aztan megprobaltunk utba ejteni a Ming sirokat, ahol a Ming dinasztia csaszarai vannak eltemetve, de gy kb 15kmes utszakaszon teljesen fol volt szedve az aszfalt, alig lehetett haladni, ugyhogy vegul nem alltunk meg, mert feltunk, hogy nem marad eleg idonk a nyari palotara.
A nyari palota a csaszarok nyari rezidenciaja volt, kb 30 kmre Peking belvarosatol. Allitolag egy hetig tartott a kikoltozes. Itt is rengeteg templom van, az elejen aggodtam is, hogy hol lakott akkor a csaszar, mert csak templomok es szentelyek valtottak egymast…: )
A nyari palota egy hatalmas parkban van, egy hatalmas toval egyutt. A park teruleten felepitettek peldaul egy vizi varos masolatat, egy marvany hajot, nagyon szep regi csonakhazakat is lattunk, es a tavon lehetett hajokazni a 17 lyuku hidhoz, amirol ismet megtudhattuk, hogy miben is az elso Kinaban: ez a legnagyobb parkban levo kohid.
Typically from China :)
na es itt van vegre a hires hid:
A nyari palota utan volt meg egy kis idonk a vacsiig, ezert ugy dontottunk, megnezzuk a "Russian market" neven futo PIACot. Ez is olyan, mint a tobbi, sok emeletes, tele hamisitott cuccokkal – a valasztek szerencsere minden piacon egy kicsit mas : )
Este pedig pekingi kacsat szerettunk volna enni, ha mar pekingben vagyunk : ) az utikonybol kivalasztottunk egy ettermet, pontosabban ez volt a 3. a listan, az elso kettoben nem volt hely… A hely nagyon autentikus kinai volt, nem egy puccos etterem. A kaja finom volt, es szerencsere semmi kellemetlen ovetkezmenye nem volt – mondom ezt masnap reggel : ) Az etterem egy hutongban volt, ami a regi kinai epitkezes tipikus formaja: egy magas fallal korulvett teruleten – kb egy udvarban – zegzugos kis folyosokkal elvalasztva vannak a lako es mindenfele helyisegek. Altalab egy csalad lakott egy hutongon belul, de az sem volt ritka, hogy tobb. Az etterem is egy ilyen varosreszen volt, ami mar onmagaban nem tul bizalomgerjeszto, foleg este sotetben, mert ugye nem ezek Peking legujabb es leginkabb rendben tartott reszei – a kicsi, keskeny utcak nem tul bizalomgerjesztoek. De a falra festett kacsa jelek vegul megiscsak meghoztak a batorsagot, hogy bemenjunk. Rogtron a kacsasutovel talaltuk magunkat szemben: egy nyitott kemence szeru alkalmatossag. A falon pedig az ottjart hires emberekkel keszult kepek sorakoztak, termeszetesen volt koztuk az Europai Bizottsagtol is : )
Terulj-terulj asztalkam:
Kollega :)
Vacsi utan fertotlenitesi cellal megalltunk egy nem-kinai szorakozohelyen egy rovid idore…
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment